Výstava pořádaná Ústeckým krajem ve spolupráci s Oblastním muzeem v Chomutově ve dnech 5. února 2021 až 18. dubna 2021 je stěžejním výstupem česko-německého přeshraničního projektu Umění pozdního středověku v hornické oblasti Krušnohoří. Na této výstavě participuje také Muzeum Karlovy Vary.
Záměrem výstavy je představit výsledky projektu na české straně a spolupráci mezi Ústeckým krajem a Vysokou školou výtvarných umění Drážďany (Hochschule für Bildende Künste Dresden).
Výstava je zaměřena na umělecký vývoj česko-saského pomezí v době největšího rozmachu krušnohorské těžby. Zdejší pohyblivá hranice nijak nebránila intenzivní kulturní výměně a na poli vizuálního umění se prakticky ztrácí. Kulturní a ekonomické propojení české a saské strany hraničních hor tak dokládá význam jednotné Evropy a společného evropského prostoru.
Ústředním symbolem vzájemné česko-německé spolupráce se stalo tondo sv. Anny Samotřetí ze sbírky Oblastního muzea a galerie v Mostě, restaurované na Vysoké škole výtvarných umění Drážďany. Řezba původně tvořila výzdobu svorníku klenby severní předsíně děkanského kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě.
Výstava probíhá ve formě virtuální prohlídky.
dr