Soukromý projekt autorů Zdeňka Dvořáka, Petra Pauliše, Karla Babky a Petra Fuchse vede do prehistorie dolování a přibližuje nám geologickou charakteristiku celé oblasti. Každý jednotlivý blok se pak věnuje lokalitám v Krupce, na Cínovci a na Moldavě.
V knize nechybí ani medailonky významných badatelů a sběratelů minerálů, kteří autorům knihy věnovali rozsáhlý seznam použité literatury, rejstříky a anglické resumé včetně anglických popisků fotografií a grafů. Těžištěm knihy jsou stovky kvalitních barevných fotografií minerálů z muzejních i ze soukromých sbírek.
Jeden z autorů, Zdeněk Dvořák žije od dětství celý svůj život v Bílině. Je geologem a jeho znalosti a míra odbornosti je na světové úrovni. V loňském roce dostal pamětní medaili města Bíliny.
2. Nové stezky na vrchu Ressl a nové mapky areálu, Most
V roce 2023 proběhla v areálu vrchu Resslu výrazná revitalizace během níž byly vybudovány dvě nové naučné stezky. Rodiny s dětmi se nově mohou vydat na vycházku s poučením na dlouhou či krátkou stezku. Obě stezky mají na své trase několik informačních tabulí, díky kterým se dozvíte mnoho zajímavých informací o životě v lese a také zastavení, kde budete plnit zábavné úkoly. Po cestě narazíte na různá tematicky laděná dětská hřiště, kde si rodiče odpočinou a děti se pořádně vyřádí. Zároveň prošly všechny altány nutnými opravami a jeden dokonce přibyl. Tento nový altán je vyhlídkovým místem a nabízí tak nádherný pohled na město Most. Je umístěn nad vodárnou a narazíte na něj při procházce po dlouhé stezce.
Abyste se při cestě po vrchu Ressl neztratili, přibylo zde nové orientační značení a informační tabule. Navíc jssou pro vás přichystány i nové tištěné orientační mapky. Na nich uvidíte z jedné strany celý areál vrchu Ressl s vyznačením nových stezek, stezky Greenrunner, zajímavých cyklotras v areálu a důležitých turistických bodů. Na druhé straně je poté zobrazen detail obou nových stezek s vyznačením jednotlivých zastavení a umístěním informačních tabulí na stezkách.
www.imostecko.cz
3. Medúzárium a venkovní terária, Zoopark Chomutov
- Medúzárium – leden 2023. Osm akvárií, barevné podsvícení, atmosférická hudba, a především na sto šedesát mořských medúz osmi různých druhů. Je to poprvé v historii, co zoopark nabízí pohled na faunu podmořského světa a je také první zoologickou zahradou v ČR, která má vlastní medúzárium.
- Venkovní terária u pavilonu plazů a obojživelníků - Už v roce 2022 jsme začali s přestavbou venkovních terárií u pavilonu plazů a obojživelníků. Z důvodu zazimování chovaných plazů jsme otevření této nové expozice posunuli až na začátek června, na oslavy Dne dětí v roce 2023. Pohledová strana jednotlivých expozic byla zakryta chodbou přírodního vzhledu, přičemž zamezení slunečních odlesků ve sklech terárií poskytuje mnohem příjemnější pohled na vystavená zvířata. Chráněné želvy bahenní mají navíc k dispozici nově vybudované jezírko s tekoucí vodou a skutečně si ho užívají.
4. Kniha Koldům v Litvínově, autor Jan Beneš
Koldům v Litvínově je unikátní stavbou, která učila nájemníky v 50. letech minulého století kolektivně žít. Záměrem bylo ušetřit čas a nabídnout pod jednou střechou vše, co člověk potřebuje. Koldům měl ženu osvobodit od domácích činností, aby se mohla věnovat práci v továrně nebo na úřadě. Jak experiment dopadl a jak na život v Koldomu vzpomínají první nájemníci?
Obrazová publikace populární formou a prostřednictvím unikátních fotografií popisuje vznik této monumentální stavby a přibližuje čtenáři život v ní.
5. Kniha Ústecko-Teplická dráha od Ludvíka Lososa
„Ústecko-teplická dráha“ je knihou Mgr. Ludvíka Lososa, známého historika umění a dopravy, konzervátora, muzejníka, modeláře a muže mnoha dalších zájmů, jenž v minulém roce oslavil 90 let.
Ústecko-teplická dráha propojila mezi lety 1858 a 1870 Ústí nad Labem, Teplice, Most a Chomutov a pomohla rozvoji hnědouhelné těžby. Kniha je obsahově rozdělena na vývoj drážního podniku a vývoj železničního provozu.
Tato páteřní podkrušnohorská železnice je již 100 let, tedy od roku 1923, součástí sítě státních drah a v současné době je oblíbenou turistickou spojkou měst Ústí nad Labem a Teplice směrem na Moldavskou dráhu, do Krušných hor.
6. Dřevěný zvěrokruh, Lesná
V roce 2023 vznikla poslední socha zvěrokruhu, každá je přes dva metr vysoká. Autorem zvěrokruhu je Josef Šporgy.
Na první řezbářské setkání na Lesné v roce 2012 pozval pana Josefa Šporgyho řezbář Jiří Lain z Abertam. Téma prvního ročníku byl patron Krušných hor a vzniklo prvních šest soch a první socha Zvěrokruhu - Zrozeni ve znamení Berana. Myšlenka vytvořit celý zvěrokruh se majitelům Horského areálu Lesná, Antonínovi a Kateřině Herzánovým zalíbila a podpořili ji. Každý další rok vzniklo další znamení a v roce 2023 byl kruh 2,5 m vysokých soch uzavřen znamením Ryb.
foto: M. Špoula
7. Exkurze pro děti v Alpakárně, Most
Od roku 2023 nabízí Alpakárna programy pro děti od mateřských, přes základní, až po střední školy, ale i pro zájmové skupiny nebo příměstské tábory. V rámci této exkurze se děti dozví o životě lam alpak, vyzkouší si zpracování jejich vlny nebo krátkou procházku s těmito zvířaty na vodítku a spoustu dalšího. Děti se zábavnou formou dozví o chovu zvířat a prací s ním spojenou.
Foto: Alpakárna
8. Hvězdárna F. J. Gerstnera, Chomutov
V Chomutově se v rámci participativního rozpočtu postavila Hvězdárna F. J. Gerstnera, pojmenovaná po významném matematikovi a fyzikovi, který je jedním z nejvýznamnějších chomutovských rodáků. Nové zázemí chomutovských hvězdářů se nachází u bývalého kina Oka.
Navrhovatelem projektu Hvězdárna do participativního rozpočtu byl Jaroslav Landa, občan Chomutova a předseda Astronomické společnosti Chomutov, která hvězdárnu nyní provozuje. Zázemí je v podobě jednoduchého kovového kontejneru a oplocení kolem něj.
Astronomická společnost Chomutov má na pozorování úkazů na obloze k dispozici desku na promítání z boku kontejneru, projektor a 8 dřevěných lavic. Organizují se zde akce pro školy a školky v okolí, ale také i pro širokou veřejnost.
9. Kavárna v Duchu, Most
Kavárna se nachází v prostoru bývalé restaurace U Ducha, tedy v blízkosti přesunutého kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě, v budově špitálu řádu Sv. Ducha - objektu ve správě Národního památkového ústavu - v ulici s příznačným názvem Kostelní, č.p. 289.
Kavárna funguje jako chráněná dílna. Mají zde zákusky, dortíky, domácí limonády, skvělou kávu, polévky, různé svačinky a další zajímavé specialitky. Je zde velmi příjemné prostředí a můžete sedět uvnitř kavárny nebo i venku, což ocení cyklisté mířící na cyklostezku k jezeru.
Foto: Kavárna V Duchu
10. Amfiteátr na Benediktu, Most
Malé Sydney se mezi Mostečany přezdívá amfiteátru v rekreačním areálu u jezera Benedikt. Amfiteátr, který místní znají desítky let, byl už svědkem mnoha úspěšných kulturních podniků, na něž se sjíždějí účastníci a diváci z široka daleka. V naprosto novém kabátě se veřejnosti představil v létě 2023, kdy jej po velmi zdařilé rekonstrukci otevřel nejen místními oblíbený hudební festival Folkový Most. Díky své podobě s budovou australské opery amfiteátr lidé přezdívají Malé Sydney. V areálu Benediktu mohou místní i turisté lenošit či aktivně odpočívat, plavat, slunit se, sportovat, využívat několik hřišť určených dětem i dospělým, občerstvit se nebo se oddávat kultuře právě v nedávno rekonstruovaném amfiteátru.
www.imostecko.cz
Tohle není Japonsko, tohle není Chorvatsko, tohle není Woodstock, tohle není Dakar, tohle nejsou Alpy, tohle není Toskánsko, tohle není Liverpoolská Steeplechase…Tohle je Most! Prostřednictvím lákavého prezentačního videa s nádhernými autentickými záběry rozkvetlých sakur, široké hladiny jezera a jeho pláží, festivalu Mostecká slavnost, místních vinic nebo koňského závodiště se představují některá z turistických lákadel podkrušnohorského Mostu. Atraktivní záběry doplňuje charakteristický a citově podbarvený hlas herce a dabéra Pavla Rímského. Video Tohle je Most! má v rodném listě rok 2023 a potenciál přilákat do Mostu ty, kteří toto město dosud neobjevili.
www.mesto-most.cz
Vyplnit dotazník!
Německé turistické tipy
1. Bergmagazin, Marienberg
Bývalá sýpka byla v programu přeshraniční spolupráce Cíl 3 rekonstruována a změnila se v Muzeum Sasko – českého Krušnohoří a lidového krušnohorského umění obou zemí, které bylo slavnostně otevřeno v roce 2006. Díky trvalé výstavě exponátů a dokumentů Česko – saských vztahů s dvojjazyčnými popiskami je výstava nadregionálně jedinečná. Pod nadpisem Němci a Češi – biografie sousedství najdeme dokumenty k politickým dějinám 20. století. Samostatně je představeno město Marienberg a probíhají zde časté putovní výstavy i s účastí českých umělců. Bergmagazin byl i v uplynulém roce cílem školních exkurzí jeho aktivity přispěly k prohloubení Česko – saského porozumění.
2. Blockhausen
Foto: Cristof Heyden
Sasové tento úžasný areál, tvořený dřevěnými sruby, nazývají Dřevěnou magií. Nachází se mezi Saydou a Freibergem a z parkoviště sem dojdete jen krátkou procházkou. Původně tu vznikl jeden srub a k němu se postupně přidaly další dva. Vytvořili je členové spolku Sauensäger a vyzdobili je sochami výhradně vyřezanými motorovými řetězovými pilami. Návštěvníky ohromí jejich obrovské množství a také nejdelší stůl na světě. Je uveden i v seznamu Guines, vyroben je z jednoho stromu, měří 3 980 cm a údajně se na něj vejde 10 170 lahví piva. Každoročně se v areálu počátkem léta koná mezinárodní soutěž v řezbářství motorovými pilami, zvaný Huskycup. Areál je přístupný veřejnosti po celý rok, ale kiosek jen od dubna do října. V loňském roce oslavil Blockhausen dvacetileté jubileum.
3. Naučná stezka Stengelhaide
Naučnou stezku Stengelhaide najde turista snadno v blízkosti obce Kühnhaide v Krušných horách, nedaleko od hraničního přechodu Hora Svatého Šebestiána. Po poslední době ledové se zde vytvořila slatina a tím vznikly i rozdílné vrstvy rašeliny. Na stezce tu byla v létě umístěna celá řada informačních tabulí, které objasňují vznik mokřad, představují místní rostliny, zvířenu a půdní zvláštnosti. Z menší dřevěné rozhledny je možné krajinu shlédnout i z výšky. Turistická stezka je poměrně krátká a dá se dobře využít k menší vycházce.
Obzvláště se doporučuje tento okruh projít začátkem či uprostřed června, protože tehdy kvete místní tráva suchopýr úzkolistý a rozprostírá se daleko široko jako bílý koberec. Na jaře i počátkem léta se při večerní procházce dá často zaslechnout volání kukačky.
4. Rašeliniště Altenberg – Georgenfelder hochmoor
Rašeliniště na česko-německé hranici s naučnou stezkou vysvětluje vznik, účel a těžbu rašeliny ve zdejší oblasti. Příjemná horská hodinová procházka borovicemi, klečí, borůvkami a rašeliníky vede po povalovém chodníčku. Je tu dokonce možné spatřit vzácnou masožravku miniaturních rozměrů. Rašeliniště shlédnete také z dřevěné vyhlídky, kterou najdete téměř na začátku vaší cesty. Prohlídka území je zamýšlená jako okružní. Otevřeno je od Velikonoc do konce října, denně 9-17 h. Vstupné (r. 2023) zaplatíte 5 € za dospělého, 3 € za dítě, rodinné vstupné 12 €, slevy pro skupiny nad 12 osob (školy).
Parkovat se dá i v Německu, pro české návštěvníky je vhodnější zaparkovat na Cínovci buď u Krušnohorského dvoru, nebo někde u mostu u hotelu Pomezí, pak vyrazit přes louku do Německa
5. Denkmalpflegeverein-Vejprty / Weipert
Sdružení pečující o pamětihodnosti Denkmalpflegeverein-Vejprty / Weipert pořádá i pěvecké koncerty. To, co partnerská města Vejprty a Bärenstein dokázala během desetiletí společně uskutečnit, nemá obdoby. Kromě památkové péče se proslulým stal pěvecký koncert u Kamene Güntera Steina. Již deset let se tento koncert koná pravidelně a účastní se ho vždy tisíce návštěvníků. V letošním roce se uskuteční tento pěvecký koncert v červnu. Nejsou to ale jenom členové sdružení, kteří si tak příkladně rozumějí, jsou to i politici na obou stranách hraničního potoku, starostka Vejprt se svým německým kolegou. V minulém roce se tu dokonce setkal německý ministr zahraničí se svým českým protějškem.
6. Silber-Therme Warmbad, Lázně Warmbad
Tyto nejstarší saské lázně jsou součástí města Wolkenstein a leží v nádherné krajině v srdci německé části Krušných hor. Již od objevení zdejších horkých pramenů ve 14. století byly i v pohnutých dobách stále vyhledávány pro své léčebné účinky. Termální léčivá voda je státem schválená a má stálou teplotu 32–34 stupňů celsia. V současné době se zde nabízejí kromě zdravotní péče relaxační zóny, opalovací prostor s infračerveným zářením i wellness.
P.P.