Modrá turistická trasa
Jedná se o unikátní novou turisticky naučnou trasu, která vznikla na místě bývalé výsypky Severočeských dolů a.s. V této oblasti kdysi stávaly obce, které v 70. letech ustoupily těžbě uhlí. Naučná stezka seznamuje nejen s faunou a flórou, která se v těchto místech zásluhou rekultivací obnovila, ale také s historií zaniklých obcí.
Bílinská přírodovědná společnost z.s. navrhla a za velké podpory a pomoci dalších institucí zrealizovala na Radovesické výsypce novou turistickou trasu a rozsáhlý informační systém sestávající z 20 informačních panelů, rozesetých podél komunikací po celé výsypce. Modře značená turistická trasa je dlouhá 10 km a spojuje přes Hradiště, údolí Bezovka a výsypku město Bílina s obcí Kostomlaty pod Milešovkou. Značení provedl Klub českých turistů nejen na přirozené prvky, ale také na řadu objektů k tomu speciálně nainstalovaných s pomocí Severočeských dolů a.s., mimo jiné na pro tuto trasu typické pískovcové balvany z povrchového dolu Bílina. Budování turistické trasy podpořilo mimo jiné rovněž Město Bílina.
Informační systém tvoří dvacítka panelů, rovnoměrně rozmístěných na ploše výsypky informujících o přírodních, geologických, báňských a historických zajímavostech vázaných na okolí panelů. Některé z těchto panelů se nacházejí přímo na turistické trase. Na zhotovení a instalaci panelů informačního systému se finančně i věcně podílely Severočeské doly a.s. a Ústecký kraj, odborná náplň panelů byla vytvořena Bílinskou přírodovědnou společností. Řada informačních panelů spolu s cedulemi začátku a konce obce na rekultivačních komunikacích informuje o historii obcí zaniklých z důvodu budování výsypky a o jejich poloze ve stávajícím terénu. Turistická trasa prochází například přímo bývalou obcí Radovesice. Dnes by rekultivovanou krajinu málokdo poznal. Kopce zeminy navozené z povrchového dolu Bílina jsou poseté vegetací a svůj domov zde našlo plno nových i původních druhů živočichů.
Autoři panelů: Karel Mach, Zdeněk Dvořák, Jana Boršiová, Jiří Vaník a Ivan Bílý